MERKEZ0(212) 433 83 00
ANTALYA0(242) 248 26 06
BURSA0(224) 240 09 07
KAYSERİ0(352) 220 50 40

BBDAS/2024-52-Bazı Beyanname ve Bildirim Formatlarında Değişiklik Yapıldığına Dair Duyurular

Tarih   : 02.04.2024

Sayı    : BBDAS/2024-52

Konu  : Bazı Beyanname ve Bildirim Formatlarında Değişiklik Yapıldığına Dair Duyurular

 

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Dijital Vergi Dairesi üzerinden yapılan 01.04.2024 tarihli duyurularda, bazı beyanname ve bildirim formatlarında önemli değişikliklerin yapıldığı belirtilerek, beyanname düzenleme programlarının (BDP) güncellenmesi gerektiği mükelleflere hatırlatılmaktadır.
 
Bazı beyanname ve bildirim formatlarına ilişkin duyurular aşağıdaki gibi olup, beyanname formatındaki değişikliklere ise ilgili linklerden ulaşabilirsiniz.

1- Gelir Geçici Vergi Beyannamesi Uygulamaya Açıldı:
 
2024/1. dönem gelir geçici vergi beyannamesi uygulamaya açılmıştır. Beyannamelerini e-Beyanname sisteminden verecek olan mükelleflerimizin Dijital Vergi Dairesi uygulaması üzerinden “Gerekli Programlar" menüsü altında yer alan Beyanname Düzenleme Programı'nı indirerek güncellemeleri gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi için duyuru eklerine bakınız.

2- Kurum Geçici Vergi Beyannamesi Uygulamaya Açıldı:
 
2024/1. dönem  kurum geçici vergi beyannamesi uygulamaya açılmıştır. Beyannamelerini e-Beyanname sisteminden verecek olan mükelleflerimizin Dijital Vergi Dairesi uygulaması üzerinden “Gerekli Programlar" menüsü altında yer alan Beyanname Düzenleme Programı'nı indirerek güncellemeleri gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi için duyuru eklerine bakınız.

3- 2023 Yılı Kurumlar Vergisi Beyannamesi Uygulamaya Açıldı
 
2023 yılı vergilendirme dönemine ilişkin verilmesi gereken “Kurumlar Vergisi Beyannamesi" uygulamaya açılmıştır. Beyannamelerini e-Beyanname sisteminden verecek olan mükelleflerimizin Dijital Vergi Dairesi uygulaması üzerinden “Gerekli Programlar" menüsü altında yer alan Beyanname Düzenleme Programı'nı indirerek güncellemeleri gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi için duyuru eklerine bakınız.

4- Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesinde Değişiklik:
 
Geri kazanım katılım payı beyannamesindeki plastik poşetten elde edilen katılım payı tutarı ile piyasaya arz edilen ürünlerdeki GEKAP birim tutarları Beyanname Düzenleme Programında güncellenmiştir.

5- Denetim Yetkilendirme Belgesi Bildirimlerinde Değişiklik:
 
"Kamu Yararını İlgilendiren Kuruluşların Denetimi Harç Bildirimi" ve "Diğer Kuruluşların Denetimi Harç Bildirimi" harç tutarları Beyanname Düzenleme Programında güncellenmiştir.

Yapılan Duyuruların Eklerine Ulaşmak İçin : https://dijital.gib.gov.tr/duyurular#0


 
Saygılarımızla.
                
                  BOĞAZİÇİ BAĞIMSIZ DENETİM VE YMM A.Ş.
 
(!) Sirkülerlerimizde yer verilen açıklamalar sadece bilgilendirme amaçlı olup, vergiyi doğuran olay ve diğer yükümlülüklerin özelliğine göre farklılıklar oluşabileceğinden tereddüt edilen hususlarda konusunda uzman bir danışmandan veya yetkili kurumlardan görüş alınması gerekmekte olup, sadece sirkülerimiz esas alınarak yapılacak işlemler sonucunda doğabilecek zararlardan müşavirliğimiz sorumlu tutulamaz.  

1004 kişi tarafından görüntülenmiştir.

VERGİ SİRKÜLERİ


BOĞAZİÇİ BAĞIMSIZ DENETİM ve YMM A.Ş.


Boğaziçi Bağımsız Denetim ve YMM A.Ş. vergi ve yönetim danışmanlığı hizmetleri veren profesyonel bir organizasyondur.

© Copyright 2016-2024 | Boğaziçi Bağımsız Denetim ve YMM A.Ş.